Asset Publisher Asset Publisher

Sokół wędrowny w mieszkowickich lasach

Leśniczy Leśnictwa Brochucin odnalazł gniazdo sokoła wędrownego

Nadleśnictwo Mieszkowice zyskało nowych mieszkańców lasu! Jest to para sokołów wędrownych Falco peregrinus, gatunku ptaka objętego ochroną całoroczną.

Sokół wędrowny jest gatunkiem, który w wyniku działania środka chemicznego DDT w latach 60-tych praktycznie wyginął na większości swojego światowego areału, w tym całkowicie w Polsce. Dzięki rozpoczętym w roku 1990 przez polskich sokolników i przyrodników reintrodukcjom stwierdza się obecnie w Polsce około 20 stanowisk lęgowych tego gatunku, głównie jednak na terenach miejskich (na wysokich budynkach lub na kominach) oraz górskich (na skałach). Populacja sokołów gniazdujących na drzewach jest nadal nieliczna. Odkryte w mieszkowickich lasach gniazdo jest ósmym w Polsce gniazdem sokoła na drzewie. Sokół wędrowny jest gatunkiem, który sam nie buduje gniazd, ani nawet ich nie poprawia czy nie nadbudowuje. Zajmuje gniazda innych gatunków, najczęściej krukowatych i szponiastych.

Fascynującego odkrycia dokonał pracownik nadleśnictwa Pan Mirosław Klęczar. Dzięki pomocy Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół", mogliśmy określić płeć gniazdujących sokołów wędrownych oraz zaobrączkować młode pisklęta. Ptaki otrzymały po dwie obrączki - zieloną, oznaczającą pochodzenie z gniazda nadrzewnego oraz niebieską, oznaczającą pochodzenie z lęgu naturalnego. Stowarzyszenie "Sokół" od wielu lat prowadzi bardzo intensywne prace nad odbudową populacji sokoła wędrownego w Polsce, szczególnie gniazdującego na drzewach ekotypu leśnego. Po zbadaniu, zmierzeniu oraz zaobrączkowaniu młode pisklęta bezpiecznie wróciły do gniazda.

Więcej informacji o sokołach na stronie Stowarzyszenia:

http://www.peregrinus.pl/pl/