Asset Publisher Asset Publisher

Wiosenne odnowienia

Wiosną rusza sadzenie drzew w lesie

Jednym z najważniejszych zadań w pracy leśnika jest sadzenie lasu. Zgodnie z obowiązującym na lata 2014-2023 planem urządzania lasu,  w naszym nadleśnictwie sadzimy rocznie około 203 ha nowego lasu. Wykorzystujemy do tego celu średnio rocznie około półtora miliona sadzonek.

W bieżącym roku wiosenna kampania odnowieniowa obejmuje 180 ha nasadzeń. Do posadzenia tej powierzchni wykorzystamy 1,4 miliona sadzonek, w tym 800 tysięcy sadzonek iglastych (głównie sosna, modrzew, świerk) oraz 600 tysięcy sadzonek liściastych (dębów szypułkowego i bezszypułkowego, buka, lipy, grabu, brzozy, olchy, klona). Sadzimy także gatunki biocenotyczne, mające zwiększać bioróżnorodność posadzonych powierzchni - jarzęba, bez czarny.

Aby całość prac odnowieniowych, które w przeważającej części wykonywane są wiosną, mogły przebiec sprawnie, ważnym elementem jest szkółka leśna. To tam zaczyna się droga nowego pokolenia lasu. W 1972 roku w obrębie Stare Łysogórki wyznaczona została powierzchnia z przeznaczeniem pod szkółkę leśną. Na dzień dzisiejszy w 45-letniej szkółce o powierzchni 6,67 ha produkuje się rocznie około 2,5 mln sadzonek. Należy zaznaczyć, że gatunkiem dominującym na szkółce jest sosna (około 1 miliona sadzonek) - jest ona głównym gatunkiem lasotwórczym na siedliskach borowych w naszym nadleśnictwie. Sadzonki wyhodowane na szkółce leśnej przeznaczone są przede wszystkim na potrzeby własne nadleśnictwa. Nadwyżki sadzonek wędrują do innych jednostek Lasów Państwowych jak i również do odbiorców prywatnych, na przykład do rolników uczestniczących w PROW - programie rozwoju obszarów miejskich. Cennik na sadzonki można obejrzeć tutaj: http://www.mieszkowice.szczecin.lasy.gov.pl/sprzedaz-drewna-choinek-i-sadzonek

Sadzenie wykonywane jest przez pracowników Zakładów Usług Leśnych w ramach umów na wykonywanie prac leśnych podpisanych na 2017 rok. Leśniczowie i podleśniczowie sprawują nadzór nad poprawnością wykonanych prac. Wiosenne mżawki i deszcze sprzyjają świeżo posadzonym drzewkom. Najgorsza pogoda na sadzenie to palące słońce i silny, wysuszający rośliny wiatr. Wiosną sadzimy zarówno gatunki iglaste, jak i liściaste, a dodatkowo jesienią sadzimy gatunki liściaste. Droga do dojrzałego drzewostanu, przynoszącego społeczeństwu korzyści przyrodnicze, turystyczne oraz produkcyjne w postaci drewna zaczyna się właśnie podczas wiosennego sadzenia.